تا انتخابات | ايثار و شهادت
شمال فردا را صفحه اصلي خود كنيد
صفحه اصلي | تماس با ما | پيوندها | جستجو | آرشيو | RSS | ارسال خبر

 

 

کد خبر: 36301  تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۴ 
ايميل ارسال به دوستان
چاپ نسخه چاپی

در استقبال از روز خبرنگار ؛
مظلومیت خبرنگاران ؛ از حاشیه تا متن!

امروز اصحاب رسانه بویژه خبرنگاران زحمتکش و پرتلاش نیاز به حمایت جدی مسئولان امر دارند تا ضمن تامین امنیت شغلی و حرفه ای از بیمه و مستمری مناسب بهره مند گردند....( یادداشت داود عزتی - فعال رسانه ای )
مظلومیت خبرنگاران ؛ از حاشیه تا متن!

شمال فردا - فرارسیدن هفدهم مردادماه سالروز شهادت مظلومانه خبرنگار بی دفاع، شهید محمود صارمی، فرصتی شد تا از خبرنگاران بعنوان قشر مولد فرهنگ و ارزشهای اجتماعی نام و نشانی در تقویم رسمی کشور قید گردد. خبرنگاران این فعالان عرصه اطلاع رسانی علی رغم وجود مشکلات عدیده ای نظیر فقدان امنیت حرفه ای ، شغلی و بیمه ای با عشق و علاقه ای وافر در این وادی در حال فعالیت هستند و این در حالی است که چشم بینا و زبان گویای مردم از یک سو و از سوی دیگر دست یاریگر و یار خاطر دولتها بوده اند.
 یکی از مشکلات و معضلات مهم خبرنگاران مسئله حقوق و بیمه و بعبارتی صحیح تر امنیت شغلی این عزیزان است که پاشنه آشیل (چشم اسفندیار) عرصه رسانه ای شده است. اگر بدانیم که حرفه اطلاع رسانی و آگاه سازی، انعکاس نارسائی ها و مشکلات مردم و تبیین اهداف و برنامه های دولتها، مرهون و مدیون قشر پاکباخته و جهادگران رسانه یعنی خبرنگاران است قطع یقین نگاه و نگرش به فعالان مطبوعات و رسانه ها تغییرات عمده ای خواهد کرد. متاسفانه سالهای متمادی است که همه اقشار ، گروهها و دولتها و شخصیتهای حقیقی و حقوقی ازمطالب، گزارش ها، اخبار، و تحلیل های خبرنگاران و فعالان مطبوعات و رسانه ها بهره مند شده و به مراد مطلوب خود رسیده اند اما تنها قشری که در این میان با دست های خالی و نگرانی و اضطراب به آینده ای مبهم چشم دوخته است تا شاید یکی از وعده های داده شده از سوی مسئولین و نمایندگان تحقق یابد، خبرنگاران هستند. شاید باور نکنید که در حال حاضر هستند خبرنگارانی که از حقوق و دستمزد بسیار ناچیزی برخوردارند و حتی بیمه و امنیت شغلی نیز ندارند در حالی که شغل خبرنگاری با ماهیت دائمی بودن و استمرار داشتن فعالیت رسانه ای و سخت و زیان آور بودن، مثل شغل های هم تراز بایستی مورد حمایت و پشتیبانی قرار بگیرد. مظلومیت خبرنگاران از حاشیه ها تا متن، گویای این واقعیت هست که هنوز هزار راه نرفته در این عرصه برای تحقق خواسته های این عزیزان باقی مانده است
مع الاسف همه ساله در ایام هفده مرداد و روز خبرنگار شاهد یک همایش تکراری و شعاری همراه با سخنرانیهای پرطمطراق عده ای از مسئولین هستیم که هنوز جز اندکی از وعده های داده شده آنها تحقق پیدا نکرده است . امروز اصحاب رسانه بویژه خبرنگاران زحمتکش و پرتلاش نیاز به حمایت جدی مسئولان امر دارند تا ضمن تامین امنیت شغلی و حرفه ای از بیمه و مستمری مناسب بهره مند گردند ، تاسیس و راه اندازی مجامع رسمی صنفی و حرفه ای با هدف پیگیری مطالبات و خواسته های جامعه مطبوعاتی، برخورداری ازحقوق و دستمزد عادلانه ومطابق با دیگر کارکنان و کارمندان طبق قانون کار جمهوری اسلامی ایران، برخورداری از امنیت شغلی و حرفه ای و مصونیت در بیان آزادانه مطالب و انعکاس ناهنجاریها، تخلفات و انحرافات جامعه با هدف اصلاح و پیشگیری از آن، تاکید بر سخت و زیان آور بودن شغل خبرنگاری و حمایت از آن در قالب طرح یا لایحه از سوی دولت یا مجلس شورای اسلامی کف مطالبات جامعه رسانه ای استان مازندران هست که در آستانه 17 مرداد انتظار می رود مورد توجه قرار گیرد تا به حقیقت شادی واقعی و آرزوی خبرنگاران را به منصه ظهور برساند. به امید آنروز.
 داود عزتی
فعال رسانه ای مازندران
 

اضافه کردن نظر

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است - طراحی و تولید: "مازندنت"