تا انتخابات | ايثار و شهادت
شمال فردا را صفحه اصلي خود كنيد
صفحه اصلي | تماس با ما | پيوندها | جستجو | آرشيو | RSS | ارسال خبر

 

 

کد خبر: 36348  تاریخ انتشار: ۱۶ آبان ۱۳۹۴ 
ايميل ارسال به دوستان
چاپ نسخه چاپی

بازخوانی دیدار رئیس دستگاه قضا با نخبگان مازندران ؛
نخبگان نباید به دعوت‌نامه‌ کشورهای غربی دلخوش باشند

آیت الله لاریجانی با تقدیر از فعالیت های بشردوستانه پزشک بدون مرز مازنی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران دکتر سید ناصر عمادی گفت : من افتخار می کنم که یک پزشک مان (دکتر عمادی) وقتی یک ماه از سال را در روستاهای کشور و .....

نخبگان نباید به دعوت‌نامه‌ کشورهای غربی دلخوش باشند

شمال فردا -  آیت‌الله صادق آملی لاریجانی در ادامه سلسه ه دیدارهای خود در استان ، با نخبگان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های مازندران دیدار کرد.

به گزارش شمال فردا ،  آیت الله صادق آملی لاریجانی در دیدار نخبگان و اعضای هیات علمی دانشگاه‌های مازندران تاکید کرد: من نمی‌گویم با پتک مبارزه کنیم بلکه تفکر را باید با تفکر جواب داد.

وی با اشاره به موضوع نحوه حیات قرآنی اظهار کرد: اگر ما نحوه حیات قرآنی را پذیرفتیم، این امر در سیاست خارجی ما نیز اثر می‌کند. من نمی‌گویم شمشیر بکشیم، باید با عقلانیت عمل کنیم. اگر واقعا ایمان داریم و به آن مستظهریم چه خوفی از این و آن داریم؟

/photo/thm_189068_896.jpg

وی با بیان این‌که «ما از مقاومت سوریه و لبنان حمایت می‌کنیم و پرده‌پوشی هم نداریم» گفت: مقام معظم رهبری هم به این امر تصریح دارند. پس مومن نباید بترسد. اباعبدالله(ع) می‌فرماید من به دست خودم تسلیم نمی‌شوم. شیعیان هم همین طور هستند و اگر ما به حق و ایمان عمل کنیم، شیعیان شکست ناپذیرند.

 وی ادامه داد:‌ این امر در تقنین ما اثر می‌گذارد و قوانین ما رنگ و بوی قرآنی می‌گیرد. وقتی نحوه حیات قرآنی ترسیم شد و آن را پذیرفتیم، اثرات آن را می‌بینیم.

رییس قوه قضاییه در ابتدای این جلسه با اشاره به مدرنیته و آثار آن بر زندگی افراد گفت: تجدد و مدرنیته بحثی بسیار اساسی است که مظاهر آن را همه می‌بینیم. تحولاتی که در تولیدات صنعتی، ساخت فیلم‌ها و ... وجود دارد مظاهر تجدد هستند اما خود تجدد بحث‌های زیادی دارد. شناخت مدرنیته برای ما مهم است چون محصور ماندن به ظواهر آن یک اشتباه بزرگ است.

وی با بیان این‌که «ما با تبلت، فیلم و رایانه مشکلی نداریم» افزود: چیزی که برای یک انسان متدین مهم است بنیان‌های فکری تجدد است.

وی با اشاره به دیالوگ یک فیلم خارجی که طی آن فرزند خانواده می‌گوید خودم می‌خواهم مسیر زندگی‌ام را تعیین کنم گفت: از این طریق تفکر مدرنیته تزریق می‌شود و این‌طور می‌شود که در صدا و سیمای هم نوجوان ده دوازده ساله به پدر و مادر خود می‌گوید شما چه کار دارید من می‌خواهم مسیر زندگی خود را تعیین کنم. این حرف زیبایی است ولی در پشت آن خیلی چیزها وجود دارد.

رییس قوه قضاییه با طرح این سوال که «آیا تولیدکننده‌های موبایل و تبلت فکر کرده‌اند که میلیون‌ها میلیون تولید آن‌ها چه اثری در زندگی افراد دارد؟» گفت: فرزندان ما بر سر سفره هم این تولیدات را دست‌شان می‌گیرند. کمپانی‌ها با هم رقابت می‌کنند تا بتوانند مخاطبین را جذب کنند. برای‌شان خیلی مهم است چند میلیون تولید دارند اما مهم نیست که چه بر سر افراد می‌آید. این عقل ابزاری است و یک اثر تبعی هم در عالم سیاسی دارد.

وی ادامه داد: این تفکر که می‌خواهم مسیر زندگی‌ام را خودم تعیین کنم موجب یک انزوای سیاسی می‌شود. وقتی افراد کشوری لیبرال هستند اصلا کاری ندارند که سیاست چه است. برخی از این مساله به عنوان خودکامگی و استبداد نرم تعبیر می‌کنند چون عده‌ای از همین امر سواستفاده می‌کنند و می‌گویند دیگران که اصلا کاری ندارند که ما داریم چه می‌کنیم؟ این انزوای سیاسی فرد موجب می‌شود که یک جمع ولو در چارچوب لیبرال دموکراسی و رای، با آرای مردم می‌توانند بالا بیایند و سیاست را دست بگیرند و یک خودکامگی خاص در بطن دین‌داری ایجاد شود.

وی اظهار کرد: مغرب‌زمین با این تجدد و مدرنیته یک نحوه حیات خاص را برای خود و دیگران پدید آورده است و با تمام ابزار از جمله فیلم‌ها و رمان‌های ترجمه شده این کار را انجام می‌دهند و با کانال‌های ماهواره‌ای این تفکرات را القاء می‌کنند.

رییس قوه قضاییه تصریح کرد: ما در فضای ایمانی باید آگاهانه مبارزه کنیم . من نمی‌گویم با پتک مبارزه کنیم بلکه تفکر را باید با تفکر جواب داد.

 آیت الله لاریجانی در پایان سخنان خود در تقدیر از فعالیت های بشردوستانه پزشک بدون مرز مازنی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران دکتر سید ناصر عمادی گفت :  من افتخار می کنم که یک پزشک مان (دکتر عمادی) وقتی یک ماه از سال را در روستاهای کشور و یک ماه دیگر را در آفریقا به انسانها و بیماران نیازمند خدمت مینماید .این کار بسیار زیبایی است که همان حیات طیبه  است .

دکتر عمادیدکتر سید ناصر عمادی بعنوان نماینده نخبگان استان در حضور ریاست قوه قضائیه، نماینده ولی فقیه در استان ، استاندار مازندران  و سایر مسئولین استان و نخبگان ضمن خیر مقدم به ریاست قوه قضائیه به گویش مازنی گفت :  نخبه کسی است که با کسب رتبه کنکور و مدال المپیاد اولین قدم از اعتبار و اطمینان ملت و کشور را که نتیجه سالها تلاش و کوشش شخص نخبه و دلسوزان او والدین، معلمین، اساتید و مسئولین کشور بوده را بدست آورده و از این پس وظایف و مسئولیت او به کشور و ملت آغاز می شود بعبارت دیگر نخبه بدلیل توجه خاص پروردگار متعال و حمایت ملت و دولت به مقامی رسیده که قطعا در کفه آزمون الهی میباشد.

پزشک بدون مرز شمالی با برشمردن یکی از آفات نخبگان اظهار داشت :  این عیب بزرگ و نابخردی برای نخبه ای میباشد که چشم و دلش به دعوتنامه کشور اجنبی آمریکا و اروپا با ماهی سه هزار دلار شاد و خشنود شده و کشور و خانه خود را ترک و عازم دیار بیگانگان شود. این چه قدرشناسی و میهن پرستی است که الفبای علم ، از دوران ابتدایی تا دانشگاه را با تلاش معلمین و اساتید ایرانی در دانشگاههای ایران و با هزینه بیت المال میآموزیم اما در زمان پاسخ به محبت ها که نوبت قدرشناسی ما به این ملت و دولت است به چراغ سبز ماهیانه دو هزار دلار آمریکا و اروپا بند دلمان پاره شده و با هزار بهانه که اینجا کسی به ما توجه نمیکند راهی خارج میشویم .

دکتر عمادی  افزود  : نخبه واقعی کسی است که در سخترین شرائط و با کمترین پاداش بهترین و بیشترین خدمت را به مملکتش ارائه نماید و حاضر نشود حتی یک لحظه وطن خود را حتی در خارج از کشور فراموش نماید.

این پزشک بدون مرز گفت :  اگر چه کسی در کشور بیشتر ازیک نخبه  مسئول به اعمال و رفتار خود و مردم در اعتلای کشور نمیباشد . اما این بدان معنا نیست که مردم و مسئولین وظایف خود را در جامعه به نخبه و نخبگان فراموش نمایند.

وی با اشاره به خدمات شایسته ربیع فلاح جلودار بیان کرد : همچنانکه استاندار محترم توانست با درایت و هوشمندی قابل تحسین خود و همکاران استانداری اعتبار ویژه ای نزدیک به سه هزار میلیارد تومان را در سفر اخیر ریاست محترم جمهوری برای استان کسب نماید امید است از 45 طرح مصوب اوضاع نخبگان استان از انجام فعالیت های روزمره گی خارج شده و به متون و محتوی نخبه پروری و احیا نخبگی پرداخته و مشارکت جدی آنان را در تمام سطوح جامعه فراهم نمایند.

دکتر عمادی با اشاره به افتتاح کلینیک امام رضا(ع) در کشور مسیحی نشین آفریقایی بروندی که با صلوات حضار همراه گردید اظهار نمود : اگر دو ماه دور از خانه و خانواده با همه دلتنگی ها و ترس و دلهره از بیماری در آفریقا بنام ملت و کشور ایران حضور در غربت را تحمل نمیکردم و همه روزه در آن گرمای آفریقا زخم بیماران آفریقایی را پانسمان و درمان نمیکردم و به دانشجویان پزشکی آنان آموزش نمی دادم هرگز نمیتوانستم نام امام رضا و پرچم ایران را در این کشور برافراشته  نمایم. باید بعنوان نخبه هم به لحاظ علمی و هم در عمل نمونه واقعی باشیم و لازم است علم و عمل ما به تقوی الهی آمیخته باشد تا هیچ انحرافی در آن حادث نشود.

عضو  مازندرانی هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود : مسئولین در جمله و کلام در مجالس و مراسمات از نخبگان تعریف و تمجید نکنند بلکه آنان را در میدان و عرصه جهاد علمی و عملی حمایت نمایند تا انسانهای عمل گرا و دانش بنیان از وجود نخبگان متجلی شود. تعارفات و تکریم کاذب و غیر ضروری مکرر و بی ارزش، انتها و عاقبت آن نخبه را به سمت و سوی نزول در توان و اندیشه علمی و عملی هدایت نموده و او را در نهایت به مجیزگویی و عالم در زبان و سخن و نه در عمل و کردار تبدیل می نماید.

وی تقویت مولفه فرهنگی در جامعه نخبگان برای حفاظت و حراست از سیاست زدگی، غرب زدگی و خطرات استحاله های فرهنگی را بسیار ضروری دانست وادامه داد : امروزه میدان فعالیت های نخبگان فقط داخل کشور نیست و مرزهای محبت فعالیت های بشردوستانه پزشکی ایران و پزشکان نخبه ایرانی آنرا باید تا به کشور های آفریقایی و آسیایی و حتی اروپایی گسترش دهد تا همه دنیا بدانند ملت چند هزار ساله ایرانی بنام دین و غیرت و تعصب ایرانی از چه فرهنگ غنی بشر دوستی بهره مند میباشد.

دکتر عمادی در پایان ضمن تشکر ویژه از توجه و حوصله حضرت آیت الله لاریجانی، نماینده ولی فقیه و استاندار مازندران و سایر مسئولین و نخبگان حاضر، به مطالبی که ارائه نمود آرزو کرد چون دانشمند شهید علیمحمدی در خدمت به دین، ملت و کشور گمنام بوده و تنها دل به اجر و پاداش الهی داشته باشند.

 

اضافه کردن نظر

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است - طراحی و تولید: "مازندنت"