تا انتخابات | ايثار و شهادت
شمال فردا را صفحه اصلي خود كنيد
صفحه اصلي | تماس با ما | پيوندها | جستجو | آرشيو | RSS | ارسال خبر

 

 

کد خبر: 36351  تاریخ انتشار: ۲۳ آبان ۱۳۹۴ 
ايميل ارسال به دوستان
چاپ نسخه چاپی

همزمان با اربعین جانباختگان حج 94 منتشر شد ؛
ناگفته های آیت الله دکتر مختاری مازندرانی از حادثه منا

در روز های اخیر اربعین شهدای فاجعۀ منا در سراسر ایران به طور باشکوه برگزار شد . بزرگداشت شهدای این فاجعۀ غم انگیز را باید در امتداد تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر یادآوری این تراژدی غم بار و لزوم تحلیل راهکارهای موثر ....

ناگفته های آیت الله دکتر مختاری مازندرانی از حادثه منا

شمال فردا - در روز های اخیر اربعین شهدای فاجعۀ منا در سراسر ایران به طور باشکوه برگزار شد . بزرگداشت شهدای این فاجعۀ غم انگیز را باید در امتداد تأکیدات مقام معظم رهبری مبنی بر یادآوری این تراژدی غم بار و لزوم تحلیل راهکارهای موثر در احقاق حقوق شهدای فاجعۀ منا و ضرورت ایجاد مدیریت مشترک مناسک حج توسط کشورهای مختلف اسلامی بررسی کرد.

آیت الله دکتر مختاری مازندرانی ، رئیس پژوهشگاه مطالعات تقریبی توفیق تشرف به مناسک حج درامسال را داشتند مصاحبه ی ذیل پیرامون حوادث و اتفاقات و همچنین بررسی ابعاد این فجایع می باشد:

-  بعنوان اولین سوال از ایشان پرسیدیم ؛ با توجه به حضور حضرتعالی در حج امسال و در متن دو حادثه ی تلخ ، علل و عوامل حادثه سقوط جرثقیل در کنار خانه خدا را تشریح بفرمایید .

خدارو شاکریم که توفیق زیارت مکه ی معظمه و حریم معنوی و قبور ائمه ی بقیع را به این حقیر عنایت فرمود.
انچه که مهم است اصل حادثه است ؛ دو حادثه در حج امسال پیش آمد یک حادثه ، حادثه ی سقوط جرثقیل در جوار خانه خدا بود که این حادثه انعکاس بسیار منفی داشت بویژه در سفرهایی که ما بعد از این حادثه به کشورهای اروپایی داشتیم انعکاس منفی آن را از نزدیک مشاهده کردیم .
امروز در مجلات و روزنامه های تحلیل می شود که حاکمان سعودی که خود را میزبان زائران خانه ی خدا می دانند نمی تواند و در توانشان نیست که از مهمانانشان پذیرایی کنند. بخاطر اینکه دومیلیون زائر و مهمان خدا بعد از سالها انتظار و امید به سرزمین مقدس وارد شده اند که تبعاً باید تمهیدات خاصی برای این زائران قائل شد. از جمله اینکه ساخت و سازهای این کشور بویژه اطراف خانه خداوند محدود یا تعطیل شود.تا سبب یک حادثه ی ناگوار حتی خدای ناکرده موجب جراحت یک مهمان نگردد. و ما دیدیم که این پروژها نه تنها متوقف نشد در این مدت کوتاه حج بلکه تمامی دستگاههای ساختمانی مشغول کارو ساخت و ساز بودند. کارگران مشغول کار بودند .با توجه به تراکم جمعیت در تمامی نقاط خانه ی خدا و اطراف آن چنانچه از آن ارتفاع یک شیئ و مصالح ساختمانی به پایین سقوط کند قطعاً چندین انسان آسیب می بیند.
اولین مطالبه این است که چرا این رژیم ساخت و ساز رو تعطیل نکردند در زمانی که زائران خانه خداوند نیاز به آرامش و طمانینه برای عبادت و راز و نیاز داشتند یک دغدغه ای را ایجاد کردند . آیا این فعل از روی جهل و ناآگاهی است؟ یا از روی بی حرمتی؟ بی حرمتی به چه کسانی ؟ به مسلمان بما هو مسلمان! حتی نه ! حداقل می توانستند به انسان بما هو انسان احترام گذارند. نه از این جهت که این انسانها بعنوان پیرو دین محمد(ص) از فرسنگها راه و فاصله با مشقت و سختی و تحمل سالها انتظار حالا مشرف شده اند به زیارت خانه خدا آمده و حالا با این بی حرمتی مواجه شده است. بله از یک جهت بیان می شود بی تدبیری و بی توجهی ولی از جهت دیگر این موضوع که آگاهانه هست و قطعاً اینها می دانستند که این ساخت و سازها تبعات و حوادث غیر قابل پیش بینی خواهد داشت. صنایع ماشینی در هر صورت حادثه آفرین اند در حالیکه دو میلیون مهمان در این کشور حضور دارند چطور نمی توانند پیش بینی کنند که حوادثی رخ خواهد داد . پس می توان نتیجه گرفت که حادثه ی اول شبه عمد هست و تمامی احکام شبه عمد بر اینها بار می شود و اعتراض عمومی همه مسلمانها بود از ملیت های مختلف که به این اعمال با تعجب نگاه می کردند که چطور اینهمه دستگاه مشغول کار هستند و زائرین هر لحظه منتظر یک حادثه باشد در صورتی که مناسک حج و طواف ، یک موضوع معنوی است و باید در کمال آرامش و حضور قلب صورت پذیرد. پس این حوادث را نمی توان گفت حادثه ی غیر مترقبه بلکه می توان براحتی مواردی را از قبل پیش بینی کرد. پس عامل اصلی این حادثه خود دولتمردان سعودی بودند که باعث جنایت شدند و خون مهمانان خدا را به ناحق بر سرزمین وحی سرازیر کردند.

-  بعد از این حادثه ی تلخ ، علل و عوامل فاجعه ی منا را تشریح بفرمایید ؟

بله . بعد از این حادثه که باید آنها درس می گرفتند و توجه خاصی به مناسک می داشتند متاسفانه حادثه دوم پیش آمد . در این حادثه مسدود کردن راهها و سوق دادن همه به یک راه و آن هم خیابان 214 و بستن تمامی راههای فرعی. و مشخص است که این حرکت آبستن حادثه ی عظیمی خواهد بود . چطور ممکن است که این موضوع بسیار روشن و واضح قابل درک نباشد و قابل مدیریت نباشد. اصلاً شرایط را درک نکردند در این روز خاص با این جمعیت و هوای گرم ؛ خستگی زوار ، تعجیل زائران جهت اتمام به موقع مناسک ، همه و همه موارد بسیار مهمی است.
همه را سوق دادند به یک مسیر. به ظاهر یک حادثه را می گوییم شبه عمد برای خاطر اینکه بی توجهی خاصی داشتند. آنها بعنوان خدمتگزران حج باید پیش بینی این گونه اتفاقات را می داشتند.
حداقل کاری که می توانستند بکنند بستن ورودی و مدخل خیابان منتهی به حادثه بود که لااقل جمعیتی بیشتری وارد این خیابان نشوند و ازدحام پیدا نکنند مردم در هم پیچیدند تو در توی هم قرار گرفتند هر فضایی که یک انسان جا داشت یک نفر می ایستاد. کافیست پای یک نفر بلغزد و بیفتد و یک ویلچری بیفتد و حادثه ای رخ بدهد که همین هم شد.چند لایه انسان روی هم قرار گرفتند.
و این موضوع هم دقیقاً بر می گرددد به حکام آنها دقیقاً راهها را بستند و عامل اصلی حادثه شدند. عقل ابتدایی انسان نمی پذیرد که این همه انسان چطور در یک خیابان تجمع کننند و اتفاقی نیفتد. و خیابان دوطرفه . پرواضح است که رژیم آل سعود قتلگاهی را تعبیه کردند و مردم را به قتلگاه فرستاند .کاملاً در بخش مونیتورینگ و مرکز کنترل راههای منتهی به منا مشخص بود که تا ساعتی دیگر در این خیابان چه اتفاقی خواهد افتاد. و منجر به فاجعه ای می شود که در طول تاریخ کم نظیر است.
- متاسفانه در این فاجعه افراد خاصی را هم از دست دادیم؟
بله . بحث دیگر از بین رفتن و از دست دادن نخبگان کشور در این حادثه و همچنین نخبگان برخی کشورهای مسلمان بود. نخبگان حوزوی و دانشگاهی و بسیاری که می توانستند در آینده برای جهان اسلام افراد مفیدی باشند همه انسانهایی بودند که برای مناطق خودشان مفید بودند و برخی که مشخصاً چهرهای جهانی بودند. و ما اینها را بعلت بی کفایتی ، بی عرضگی و اعمال شبه عمد ال سعود از دست دادیم.

- با توجه به این مطالب آیا می توان گفت این افعال واقعاً نگاه و استراتژی واقعی حکومت وهابیت به اسلام است ؟ و قصد داشتند با این فعل بازتاب منفی ای در مورد دین اسلام در جهان نشان داده اند؟

بله . از جهتی دیگر می توان کفت یا اینها اعتقادی به حج ندارند و یا مثل صهیونیستها اهمیتی برای حج قائل نیستند وخون و جان مسلمان ها برای آنها ارزشی ندارد. آن کسی که مهمان خداست و لبیک گویان وارد این سرزمین شده و نزد خداوند از اجر و قرب بالایی برخورداراست و برای او حرمت خاصی وجود دارد ، اینها برای او ارزشی قائل نیستند .
نکته دیگر چهره اسلام را در جهان چهره ای خشن جلوه دادند . چرا برا ی اینکه حکام این رژیم چنان بی توجه هستند که حتی به پیروان پیغمبر خودشان و پیروان اهل بیت هم رحم نمی کنند حتی نسبت به آحاد امت اسلامی که برای یک گردهمایی بزرگ آمده اند و همه مسلمان هستند و در سال یک بار اتفاق می افتد اسلام را طوری مشوش و مخدوش نشان بدهند و در اذهان عمومی بویژه در غرب و بخصوص در بین جوانان .
پس یک مسئله نگاه بیرونی به اسلام و یک سرزمین مقدس است. آن وقت یک سوژه ای علیه اسلام می شود همچنان که رسانه های غربی دقیقاً این موضوع را به حساب اسلام گذاشتند.
و این عمل تقریباً در راستای همان فعل و انفعالات نابخردانه گروههای سلفی و داعشی قرار گرفت .چطور اعمال داعشی ها را نمی توان توجیه کرد. چطور منطق و عقلانیت پشت سر این سلفی ها نیست . اصلاً اعمال اینها با خوی انسانیت فاصله دارند چه در حادثه اول و چه در حادثه دوم این نشان می دهد این گروههای افراطی ساخته و پرداخته ی دست همین تفکر وهابیت است . این نشان داد وهابیت در دنیا هیچ اعتنایی برای حقایق اسلام قائل نیست .
و از این مهمتر ؛ اینها دقیقاً در راستای و مطالبات صهیونیست ها عمل کردند آنچه صهیونیست ها را خوشحال می کرد همین اعمال بود. بی توجهی اینها به مسلمانان بود و آنچه را که در قضیه ی یمن داریم می بینیم ؛ یک منافع مشترک بین آل سعود و صهیونیست ها وجود دارد این منافع مشترک چیست؟ این همان کوبیدن اصل اسلام است می خواهند به یک نوعی چهره ی اسلام را مخدوش جلوه بدهند و عزت و اعتلای مسلمانان را که با وحدت و انسجام و با عقلانیت ایجاد شده متاسفانه در آن بگونه ای شکاف و رخنه ایجاد کنند یعنی درست در جهت منافع مشترک استکبار جهانی و صهیونیزم بین الملل . این رویه نشان می دهد که این رژیم برای اسلام ارزشی قائل نیست و باید گفت در مسلمان بودنشان باید شک کرد و ادعای مسلمان بودنشان را هم نپذیرفت چه رسد به داعیه ی رهبری جهان اسلام و خادم الحرمین الشرفین بودنشان.
باید در اصل اسلام داشتن اینها تردید کرد چون فعل انسان نشانگر نیت اوست ولی اعمال اینها نشان می دهد که به اصل اسلام اعتقادی ندارند. مسلمانها به سرزمین امن الهی و به ضیافت الهی آمده اند که باید به زیباترین وجه از اینها پذیرایی می شد ولی درست در نقطه ی مقابل اینها را به قتلگاه فرستادند. ودر نهایت جریان منا چهره ی پلید و سیاه آل سعود و نیات و خبث باطن حکام سعود دی را افشا و هویدا کرد .

- و این خباثت را هم در برخورد با زائران و مجروحین ایرانی نشان دادند!

بله .خصومت و عداوتی که با پیروان اهل بیت(علیهم السلام) داشتند و دارند . نشان از نیت خصمانه ی آنها بود . در جریان این فاجعه خیلی از افراد که زنده بودن و مجروح و بیهوش بودند را در شمار کشتگان قرار دادند همان کاری که صهیونیست ها انجام دادند وقتی می فهمیدند ایرانی است او را رها می کردند تیم امدادی و پزشکی سعودی اینها را رها می کردند . و تردیدی نداریم بسیاری از افراد نیمه جان بر اثر کینه توزی آل سعود به شهادت رسیدند.و بی اعتنایی که نسبت به اجساد و ابدان مطهر حجاج کردند در جهت حرکت صهیونیست ها پیش رفتند.

- از نگاه حضرتعالی واکاوی و یادآوری این حادثه چه ضرورت و چه آثاری خواهد داشت ؟

باید گفت واکاوی فراگیر این فاجعه از قبیل بررسی ابعاد مختلف فقهی، حقوقی و سیاسی حیاتی است، زیرا مسئولیت اصلی این فاجعه بر عهده دولت عربستان است و همانطور که تشریح نمودیم بر امت اسلامی به عینه اثبات گردید که اصل فقهی کرامت ذاتی بشر برای رژیم سعودی بی معنا است وعجز و ناتوانی عامدانۀ مدیریتی از سوی رژیم سعودی در افزایش آمار تلفات و شهدای فاجعه منا، تکمیل جنایت های این رژیم در یمن،بحرین، عراق و سوریه...را برای ملت های مسلمان تداعی نمود.
لذا باید گفت رسالت همۀ مسئولان به ویژه دستگاه محترم قضا باید بر این مسأله مهم استوار گردد که لزوم اقامه و دعوی علیه رژیم سعودی با توجه به تعهدات این رژیم نسبت به حفظ جان زائران بیت الله الحرام امری مسلّم و قطعی است، لذا نهادها و مجامع بین المللی باید نسبت به احقاق حقوق از دست رفتۀ شهدای فاجعۀ منا و نیز احقاق حقوق خانواده های مظلوم شهدای فاجعۀ منا اقدامات جدی را لحاظ نمایند، لیکن تحقق این موضوع در وهلۀ نخست همانگونه که مقام معظم رهبری نیز به خوبی بدان اشاره نمودند لزوم تشکيل «کميته حقيقت ياب» با حضور کشورهاي اسلامي و از جمله ايران،از جمله مطالبات امت اسلامی از سران رژیم سعودی است؛ لیکن متأسفانه این مسأله با کارشکنی رژیم سعودی و تشکیل کمیتۀ نمایشی حقیقت یاب در فاجعۀ منا توسط این رژیم به انحراف کشیده شد.

-مباحثی در مورد مدیریت حج توسط دول اسلامی مطرح است با توجه به تجارب حضرتعالی و حضور در برخی مجامع آیا می توان بصورت عملی این موضوع را پیگیری نمود؟

حال با این تفاسیر به نظر می رسد رویکرد عربستان در مواجهه با حجاج بیت الله الحرام دچار اشکالات عدیده و بی حد حصر است که حاکی از بی¬کفایتی و بی¬لیاقی رژیم آل سعود در اداره و مدیریت مناسک ابراهیمی است لذا همانگونه که ولی فقیه جامعۀ اسلامی نیز به صراحت بر بی کفایتی این رژیم در مدیریت حج ابراهیمی و عدم انجام وظایف ذاتی این رژیم در مدیریت مناسک حج تأکید نمودند؛ امّت اسلامی و سران کشورهای اسلامی باید به این مسأله استراتژیک رهنمون گردند، زیرا ماهیت فرهنگی حج به گونه ای است که رژیم سعودی به علت سیستم و ساختار مستبدّانه و دیکتاتوری آل سعود، از آن هراس دارد و در مدیریت صحیح و مطلوب مناسک حج تعلل می ورزد، بنابراین بر همۀ نخبگان و دغدغه مندان جهان اسلام فرض است تا در راستای ارتقای گفتمان میان فرهنگی حج تلاش نمایند که تحقق این مهم در گرو وحدت روز افزون ملت های مسلمان در راستای نگاه جدی و واقعی به تغییر مدیریت مناسک حج ابراهیمی است.
هم چنین بهره گیری از راهبرد تک صدایی دنیای اسلام و خروش جمعی ملت های مسلمان علیه بی کفایتی و بی لیاقتی رژیم سعودی در مدیریت حج ابراهیمی و لزوم تشکیل مدیریت مشترک مناسک حج از سوی سازمان کنفرانس اسلامی و با مشارکت همۀ کشورهای اسلامی می تواند از وقوع تبعات و فجایعی مشابه در سال های آتی و در مناسک عظیم حج جلوگیری نموده و بر سیطرۀ مدیریت معیوب رژیم سعودی در مناسک حج خاتمه دهد.

- یکی از مباحث حضرتعالی استراتژی دشمن در این حادثه موضوع خشن جلوه دادن دین اسلام و بعضاًٌ اسلام هراسی در رسانه هاست به نظر حضرتعالی روش مقابله با این استراتژی چیست؟

بله نباید فاجعۀ منا و شهادت تعداد زیادی از مهاجران الی الله در اقصی نقاط کشورهای اسلامی به عنوان مستمسک در دست برخی تفرقه گرایان قرار گیرد زیرا کارکرد برخی رسانه ها در ماه های اخیر به عرب ستیزی و حج ستیزی و حتی تحریک احساسات مذهبی و ملی گرایی افراطی سوق داده شده است که در واقع این آسیب مولفۀ دین گرایی و مناسک محوری دینی در یکی از مهمترین فرائض دینی امت اسلامی را به شدت تهدید خواهد نمود، در سوی دیگر انجام پروژۀ نفوذ با راهبرد ایجاد تفرقه میان شیعه و سنی از جمله چالش هایی رسانه های بیگانه است که پس از فاجعۀ منا و رویکرد نامطلوب برخی رسانه ها وحدت و همدلی مذاهب مختلف اسلامی را نشانه گرفته است.
از این رو نگاه هوشمندانه مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم مطالبه گری جهان اسلام از رژیم سعودی درمسألۀ فاجعۀ منا آب سردی بر آتش مروجان فرقه گرایی قومی و مذهبی در منطقه بود.
بنابراین باید هوشیارانه و به دور از اختلاف افکنی قومی و مذهبی از خاندان آل سعود در مسألۀ فاجعۀ منا مطالبه جدی نمود ، گرچه برخی از حامیان و متحدان و هم پیمانان رژیم سعودی در راستای توجیه این فاجعه غم بار، نگاه سیاسی خود را در این مسأله به کار گرفتند و در کناراقدام زشت مفتیان سعودی در قضا و قدر دانستن این فاجعۀ غم بار، بی لیاقتی شاهزاده های آل سعود را در مدیریت مناسک حج نادیده گرفته و ناجوانمردانه مسئولیت این فاجعه را به حجاج مظلوم منتسب نمودند، از این رو ضرورت هم نوایی و همگرایی امت اسلامی در تبیین ابعاد و زوایای این فاجعه و نیز پیگری دقیق حقوقی این جنایت و پیگیری و تعقیب مسببان اصلی این فاجعه باید به عنوان یکی از مهمترین اولویت ها مطرح گردد.

- و کلام آخر ....

امید است دولتمردان محترم به ویژه دستگاه دیپلماسی نظام اسلامی با بهره گیری از منویات کلیدی رهبر معظم انقلاب در راستای ارتقای دیپلماسی حج در فاجعۀ منا عمل نموده و با تجمیع ظرفیت های موجود در کشورهای اسلامی علیه رژیم سعودی در راستای احقاق حقوق شهدای فاجعۀ منا بیش از پیش تلاش نماید.


 

اضافه کردن نظر

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است - طراحی و تولید: "مازندنت"