تا انتخابات | ايثار و شهادت
شمال فردا را صفحه اصلي خود كنيد
صفحه اصلي | تماس با ما | پيوندها | جستجو | آرشيو | RSS | ارسال خبر

 

 

کد خبر: 36404  تاریخ انتشار: ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ 
ايميل ارسال به دوستان
چاپ نسخه چاپی

در پی حمله شیمیایی داعش ؛
اعزام پزشک بدون مرز مازنی به کرکوک عراق + تصاویر

شمال فردا - دکتر عمادی که خود نیز از آسیب دیدگان و جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی می باشد اظهار داشت : مرکز اصلی حمله شیمیایی داعش روستای « تازه خرماتو » در جنوب کرکوک بوده که .....

شمال فردا -  پزشک بدون مرز مازنی برای کمک به مجروحان حمله شیمیایی داعش به کرکوک اعزام رفت .

به گزارش شمال فردا به نقل از شمال نیوز ،  در پی تماس دکتر عدلیه وزیر بهداشت عراق با دکتر هاشمی در خصوص درخواست کمک فوری و اعزام تیم تخصصی برای کمک و درمان مجروحان حمله شیمیایی گروهک تکفیری داعش به کرکوک که گفته می‌شود شمار زیادی از آنان را غیرنظامیان به‌ویژه کودکان تشکیل می‌دهند، هاشمی با هماهنگی و رایزنی با حوزه‌های ذی‌ربط زمینه اعزام دکتر سید ناصر عمادی و تعدادی از پزشکان متخصص را در قالب تیم پزشکی جمهوری اسلامی ایران فراهم کرد و با هماهنگی وزارت امور خارجه در کمتر از چند ساعت پس از وقوع این حادثه این پزشک ایثارگر مازندرانی و تیم همراه به عراق اعزام شدند.

در همین ارتباط وزیر بهداشت کشورمان ضمن ابراز تأسف از این حادثه گفت: وزارت بهداشت در راستای عمل به وظیفه انسان‌دوستانه خود در کمترین زمان ممکن با توجه به درخواست کمک فوری وزیر بهداشت عراق تیمی را جهت درمان حادثه دیدگان به‌ویژه کودکان اعزام و به‌طور مستمر وضعیت اقدامات صورت گرفته را رصد کرده است و براساس نیاز تیم اعزامی تجهیزات مورد نیاز نیز فراهم شده است، همچنین مقرر شد داروهای مورد نیاز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به عراق ارسال شود.

گفتنی است ، روز چهارشنبه گذشته منطقه کرکوک در عراق توسط گروهک داعش مورد حمله شیمیایی با گاز خردل قرار گرفت که بر اثر این جنایت غیرانسانی و ددمنشانه شماری از افراد غیرنظامی به‌ویژه کودکان به‌شدت مجروح شدند.

خبرنگار شمال نیوز گفتگوی کوتاه تلفنی با دکتر سید ناصر عمادی که هم اکنون در بحبوحه حملات شیمیایی در کرکوک حضور دارد به انجام رسانده است .

پزشک بدون مرز مازنی با اشاره به حمله شیمیایی داعش به منطقه شیعه نشین کرکوک گفت : 540نفر که عموما کودک و زن بی دفاع هستند هم اکنون در خیابان ها و بیمارستان کرکوک وجود دارند که من و پزشکان همراهم لحظه ای از درمان آنان غافل نخواهیم بود .

دکتر عمادی که خود نیز از آسیب دیدگان و جانبازان شیمیایی جنگ تحمیلی می باشد اظهار داشت : مرکز اصلی حمله شیمیایی داعش روستای « تازه خرماتو » در جنوب کرکوک بوده که مردم این روستا و همه مناطق اطراف شیعه نشین است و 40 موشک شیمیایی به این منطقه اصابت کرده است .

این عضو هیدت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود : در مدت 4 روز حضور در این منطقه ، متوجه نوعی تغیییر در تولید سلاح شیمیایی که انشعابی از گاز خردل است و ماندگاری آن پس از اصابت هر روز بیشتر می شود تا جایی که من و همراهانم بعد از 4 روز به خاطر حضور در منطقه دچار سرفه شدید و سوزش چشم و پوست شدیم و این تجربه برای بنده و همکار عزیزم آقای دکتر غلامی از متخصصان بیماری های عفونی که ایشان هم از مازندران اعزام شده از نظر علمی بسیار مهم است .

این پزشک جانباز در خصوص وضعیت فعلی مناطق آلوده به شیمیایی در کرکوک می افزاید :در این شرایط همه مردم منطقه را ترک کردند و تنها بخشی از مجرحان بدحال که امکان انتقال آنان وجود ندارد در منطقه حضور دارند . داعشی ها در سه کیلومتری ما قرار دارند و صدای تک تیراندازهای آنان به گوش می رسد تا جایی که مردم کرکوک به ما می گویند اینجا را ترک کنید برای شما خطر دارد اما هیچ یک از تیم پزشکی حاضر به رها کردن مجروحان شیمیایی نشدند .

این پزشک بدون مرز از درمان 540 نفر در این مدت خبر داد و گفت : عموم مجروحان زنان و کودکان بیگناه هستند و 22 نفر هم آثار شدید جراحت و تاول دارند که ترتیبات لازم صورت گرفت اما متاسفانه برخی از آنان که بازهم از کودکان می باشند به شهادت رسیدند .

دکتر سید ناصر عمادی در خصوص علاقه مندی ساکنان منطقه به جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت : مردم منطقه جنوب کرکوک از شهیعان عراق و اکثر انان ترکمن می باشند و مردم این منطقه علاقه زیادی به ایران اسلامی دارند بطوریکه در طول مدت حضورمان تلاش می کردند با ما همراه باشند و از رهبری عزیز ، مردم و دولت ایران به خاطر حضور با سرعت و شاداب تیم پزشکی ایران  تقدیر می کردند .

 

اضافه کردن نظر

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است - طراحی و تولید: "مازندنت"