تا انتخابات | ايثار و شهادت
شمال فردا را صفحه اصلي خود كنيد
صفحه اصلي | تماس با ما | پيوندها | جستجو | آرشيو | RSS | ارسال خبر

 

 

کد خبر: 36422  تاریخ انتشار: ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۵ 
ايميل ارسال به دوستان
چاپ نسخه چاپی

اختصاصی / یک محصول صادراتی و ضعف مدیریت متولی تجارت مازندران ؛
درهای مازندران را نبندید ؛ باز کردن پنجره ها پیشکش !

شمال فردا - به نظر می رسد مسئولان مرتبط با صادارت توان لازم برای هماهنگی و مدیریت حوزه صادرات را نداشته و مازندران هر روز در این بخش مهم و استراتژیک درجا می زند و این مردم مازندردان هستند .....

درهای مازندران را نبندید ؛ باز کردن پنجره ها پیشکش !

شمال فردا - وضعیت صادرات استان آنقدر مهم و اساسی که علی رغم اینکه سال ها شعار توسعه صادرات در این استان کشاورزی که می تواند قطب صادرات این محصولات باشد سر داده می شود اما در عمل متولیان صادرات استان نتوانستند جز شعارهای رنگارنگ و برگزاری چند همایش توفیق دیگری داشته باشند .

برای فهم بیشتر ( نه برای مردم بلکه برای مدیران ارشد استان و متولیان صادرات ) تنها به یک محصول مهم صادراتی استان اشاره می کنیم که این روزها که صادرات آن علی رغم رشد خوبی که در سال های قبل داشت در دو سال اخیر با بی تدبیری مسئولان تجارت و صادرات استان کاهش قابل ملاحظه ای داشته است .

« کیوی » محصول طلائی استان نا در غرب مازندران این روها از نظر صادراتی حال و روز خوشی ندارند و نزدیک به 40 میلیارد تومان از کیوی های استان در انبارها در حال پوسیدن است.

یکی از کیوی کاران تنکابن در گفتگو با خبرگزاری صداوسیما از کاهش سهم صادرات کیوی از 10 درصد به 1 درصد خبر داد و گفت: فرض کنید اگر من پارسال 4هزار تن صادر می کردم امسال این رقم به 400 تن رسیده است.

کیوی کار دیگری هم می گوید : عدم حمایت دولت و نبود برنامه ای برای صادرات و همچنین جولان دلالان باعث شده است که قیمت پائین کیوی حتی کفاف اقساط وام های دریافتی را هم ندهد.

صادرکنندگان هم شاکی هستند !

یک عضو هیئت مدیره نمایندگان اطاق بازرگانی صنایع معدن وکشاورزی استان مازندران نیز درگفتگو با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما اظهار داشت : در آستانه به گل نشستن درختان کیوی و آغاز سال زراعی جدید 20 هزار تن کیوی به ارزش 400 میلیارد ریال محصول سال گذشته هنوز درسردخانه ها مانده و احتمال تبدیل آنها به ضایعات وجود دارد.

موسی آقایی با بیان اینکه سال 93 کیوی را به ترکیه صادر می کردیم اما سال 94 این بازار از ما گرفته شده است افزود: متاسفانه بازاریابی درسایر کشورها صورت نگرفته و محصول کیوی کشاورزان مربوط به سال گذشته در سردخانه ها در حال نابودی است.

وی با اشاره به گل دهی درختان کیوی و به بار نشستن آن تا 4 ماه آینده، از مسولان در خواست کرد ضمن فعال کردن کمیسیون صادرات جلوی خسارت به کیوی کاران را بگیرند.

فاضلی دیگر صادر کننده کیوی گفت: من سال گذشته 5000 تن کیوی صادر کردم و متاسفانه امسال تاکنون بیش از 500 تن نتوانستم صادر کنم و بقیه کیوی هایم در سرد خانه ها درحال نابودی است.

درها را باز نگه دارید ؛ پنجره ها پیشکش !

این در حالی است که مسئولان استان با شعار زدگی مدتی است که ادعای گشودن پنجره سرمایه گذاری در استان را سر داده اند  اما از سویی دیگر و در ورای این شعارها ، حتی درهای باز گذشته در حال بسته شدن است و به عنوان نمونه محصول کیوی با وضعیت بغرنج صادرات روبروست و دستاوردهای قبلی نه تنها افزون نگشته بلکه با کاهش نیزروبرو شده است .

به نظر می رسد مسئولان مرتبط با صادارت توان لازم برای هماهنگی و مدیریت حوزه صادرات را نداشته و مازندران هر روز در این بخش مهم و استراتژیک درجا می زند و این مردم مازندردان هستند که باید چوب ضعف مدیریت مدیران استان را بخورند .

 

 

اضافه کردن نظر

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است - طراحی و تولید: "مازندنت"