تا انتخابات | ايثار و شهادت
شمال فردا را صفحه اصلي خود كنيد
صفحه اصلي | تماس با ما | پيوندها | جستجو | آرشيو | RSS | ارسال خبر

 

 

کد خبر: 36436  تاریخ انتشار: ۲۵ مرداد ۱۳۹۵ 
ايميل ارسال به دوستان
چاپ نسخه چاپی

مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور خبر داد؛
پیشگامی مشارکت مردم مازندران در جشنواره کتابخوانی رضوی

مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران در حالیکه جمعی از خانواده های معظم شهدای مدافع حرم در میان مهمانان و مدعوین این مراسم بودند، اظهار داشت: هدف از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، گسترش فرهنگ و مرامی است که شهیدان آگاه  و بصیر ما، آن را به تمام و کمال دارا بوده و شناساندن مسیری است که این شهدای عزیز آن را پیموده اند.

شمال فردا - آئین اختتامیه ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی همزمان با ایام دهه مبارک کرامت با تقدیر از برگزیدگان استان مازندران در ساری برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی مازندران، در این جشنواره که با حضور دکتر یونسی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران، مرتضی عمرانی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان، اسماعیل جانعلی پور مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور، احد جاودانی مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی مازندران، قاسم عزیززاده گرجی مدیرکل کانون پرورش فکر کودکان و نوجوانان، برگزیدگان جشنواره کتابخوانی رضوی در استان، روسای ادارات و کتابداران کتابخانه های عمومی مازندران و جمعی از خانواده های معظم شهدای مدافع حرم در سالن اجتماعات اداره کل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان برگزار گردید.
در این مراسم که با ارائه گزارش مدیرکل کتابخانه های عمومی استان و مدیرکل امور فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور از روند اجرای جشنواره کتابخوانی رضوی در استان و سطح کشور همراه بود، دکتر یونسی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران نیز به ارائه سخنرانی پرداخت و در ادامه پس از شعرخوانی مجتبی فلاح نیا در وصف امام رضا(ع)، کتاب «ساحت هشت» مجموعه اشعار این شاعر جوان مازندرانی در وصف امام رضا(ع) رونمایی شد.
مشارکت مردم مازندران بیش از 11 درصد و این استان از پیشگامان در کشور بود
اسماعیل جانعلی پور مدیرکل فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در اختتامیه ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی استان مازندران در ساری، مشارکت مردم مازندران را در این جشنواره بیش از 11 درصد و این استان را از پیشگامان در کشور مطرح نمود.
جانعلی پور در این مراسم گفت: از زمانی که پیشنهاد برگزاری جشنوراه کتابخانه رضوی به نهاد کتابخانه های عمومی کشور داده شد چند ویژگی برای این جشنواره در نظر گرفته شد که انتخاب سه کتاب به جای یک کتاب و برگزاری جشنواره در سه مقطع کودک، نوجوان و بزرگسال و برجسته کردن بخش خانوادگی و نیز تلفیق مسابقه با بخش مکتوب و الکترونیک از جمله آنها بود.
وی افزود: برای تبلیغ این جشنواره در سایت ها اطلاع رسانی شد، رسانه و نشریات پای کار آمدند و سفارتخانه ها و مراکز فرهنگی خارج از کشور نیز در برگزاری این جشنواره همراه بودند و در استان ها نیز با حضور مدیران کل ستاد، دبیرخانه برگزاری جشنواره تشکیل شد.
مدیر کل فرهنگی نهاد کتابخانه های عمومی کشور تصریح کرد: 400 هزار برگ پاسخنامه و 125 هزار نسخه کتاب در کشور توزیع شد و مردم نیز 100 هزار نسحه از کتاب را خریداری کردند که مرحله مهمی از حضور یافتن کتاب در سبد خرید خانوار قلمداد می شود.
وی با اشاره به مشارکت 48 هزار و 500 کودک با نقاشی در این جشنواره، افزود: 235 هزار نفر در سراسر کشور در این مسابقه مشارکت و 10 هزار خانواده با جمعیت 30 هزار نفر در این جشنواره شرکت کردند.
جانعلی پور اظهار کرد:  قرار بود از 313 نفر و 8 خانواده تقدیر شود که به علت کثرت شرکت کننده این تعداد به 80 خانواده و 900 نفر افزایش داده شد.
باید به دنبال گسترش زیبایی دانایی و معرفت و کاهش آسیب های اجتماعی باشیم
علیرضا یونسی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری مازندران در آئین اختتامیه ششمین جشنواره کتابخوانی رضوی مازندران گفت: امام رضا سرچشمه همه زیبائی‌ها است و علاوه بر صفات بی بدیلی که در حوزه اخلاقی، علمی و معرفتی از او سراغ داریم ویژگی کریم اهل بیت بودن و عالم آل محمد بودن دو فضیلت برجسته این امام همام است.
وی افزود: این امام همام دارای راز و عشق و کششی است که بعد از قرن ها برای مردم حقیقت جو و عاشق و باصفای جهان دارای جاذبه است و دل های عاشقان با سوز خاصی به آستان قدس می روند.
معاون سیاسی امنیتی استاندار مازندران با بیان اینکه خورشید عاشقی به امام رضا(ع) تا ابد تابناک است، تصریح کرد: همه کمالات بی‌بدیل در این امام همام جمع است و هر کس به آستان او توفیق زیارت می یابد به آرامش خاصی می رسد.
دکتر یونسی با بیان اینکه انسان های عاقل از جمله انسان های کریم هستند و این انسان ها زبان خود را جز به ضرورت و حق و خیرخواهی نمی گشایند، افزود: باید به دنبال گسترش زیبایی دانایی و معرفت و کاهش آسیب های اجتماعی باشیم که برگزاری جشنواره هایی مانند جشنواره کتابخوانی رضوی در دستیابی به این اهداف بسیار موثر خواهند بود.
وی افزود: هیچ مخلوق مانند انسان دردمند نیست و در مهربانی به یکدیگر باید به سیره امام رضا(ع) برگردیم.
خداوند متعال را سپاسگزاریم از اینکه بر ما خادمان کتاب این منت نهاده شد که در کسوت برگزار کننده ی چنین جشنواره ای، خادم حضرت ثامن الحجج(ع) باشیم

علی جعفری, [۱۴.۰۸.۱۶ ۱۳:۳۴]
مرتضی عمرانی مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران کتاب خواندن را برای کسب علم و اطلاعات و آگاهی، برای فهمیدن، برای شناخت بهتر خود و خدا و کتاب را ابزار دستیابی به رموز آفرینش و انتقال دانش و تجربیات دانست و اظهار داشت: برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی را به جهت آنکه تلاش نمود تا با معرفی کتاب های مفید، شناخت ما را از شخصیت امام رضا(ع) و معارف رضوی بیشتر نماید و ما را به حقیقت وجودی امام مهربانی ها آشناتر کند، بسیار ارزشمند دانسته و این جشنواره را فرصت مغتنمی می دانیم که جامعه را به سمت بایسته های مقدس سوق داده و روشنی بیشتری را به اهالی کتاب و مطالعه نوید می دهد.
عمرانی با بیان اینکه خداوند متعال را سپاسگزاریم از اینکه بر ما خادمان کتاب این منت نهاده شد که در کسوت برگزار کننده ی چنین جشنواره ای، خادم حضرت ثامن الحجج(ع) باشیم، اذعان نمود: همکاران گرانقدر من در کتابخانه های عمومی، این کتابداران و سنگربانان علم و معرفت، با تمام وجود و با همه عشق و علاقه قلبی هر آنچه را که در توان داشتند برای هرچه بهتر برگزار شدن جشنواره و فراگیر نمودن آن و بهره مند ساختن اقشار مختلف جامعه برای استفاده بردن از کتاب های مفید این جشنواره، به خدمت گرفتند که در اینجا از زحمات یکایک آنها تشکر نموده و از خداوند متعال، بهترین ها را برای آنها مسئلت می نمایم و امیدوارم مورد عنایت حضرت امام رضا(ع) نیز واقع شوند.
دبیر جشنواره کتابخوانی رضوی در استان افزود: مازندران بر خود می بالد که با بیست و چهار هزار و چهارصد شرکت کننده در مسابقه ای که با محوریت 3 کتاب در رده های سنی کودک، نوجوان و بزرگسال برگزار گردید، از استان هایی بود که بیشترین شرکت کننده ها را داشت و مردم مازندران نشان دادند که در محبت به خاندان اهل بیت عصمت و طهارت همچون نیاکان خویش پیشتاز و خوشنام هستند.
وی برندگان این مسابقه بزرگ فرهنگی را همه جوانان و بزرگسالانی معرفی نمود که کتاب «علی بن موسی الرضا(ع)» را تهیه و مطالعه نمودند و بر دانش خود افزودند و یا نوجوانانی که با تهیه کتاب «اعترافات غلامان» و مطالعه آن، شناخت خود را از امام رئوفشان بیشتر کردند و کودکان عزیزی که نقاشی های زیبای خود را از کتاب «دوست مهربان کبوترها» به اندازه زیبایی نگاه خود به امام(ع) خلق کردند و خوشا به حالتان که یک گام نه بلکه به اندازه تک تک صفحاتی که مطالعه کردید، خود را به امام رضا(ع) نزدیک تر نمودید.
عمرانی در پایان گفت: در داوری از بین همه این برندگان، قرعه ی عنایت به نام 34 نفر از آنهایی خورد که امروز توفیق یافته ایم تا در محضرشان باشیم و به پاس اهل مطالعه بودنشان و به یمن عشق و محبتی که به حضرت داشته اند، از آنها تقدیر نمائیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی مازندران در حالیکه جمعی از خانواده های معظم شهدای مدافع حرم در میان مهمانان و مدعوین این مراسم بودند، اظهار داشت: هدف از برگزاری جشنواره کتابخوانی رضوی، گسترش فرهنگ و مرامی است که شهیدان آگاه  و بصیر ما، آن را به تمام و کمال دارا بوده و شناساندن مسیری است که این شهدای عزیز آن را پیموده اند.
در این آئین اختتامیه از 8 کودک برگزیده که در مسابقه نقاشی جشنواره بر اساس کتاب «دوست مهربان کبوترها»، 5 نوجوان برگزیده که در مسابقه کتابخوانی کتاب «اعترافات غلامان»، 13 نفر از بزرگسالان که در بخش مسابقه کتابخوانی کتاب «علی بن موسی الرضا(ع)» و 8 کتابدار برگزیده شرکت کننده در جشنواره تقدیر بعمل آمد که در 6 مورد از این 34 برگزیده، بصورت خانوادگی تقدیر انجام شده است.
گفتنی است در این مراسم از خانواده های معظم شهیدان مدافع حرم حسن رجایی فر، سید رضا طاهر، سید جواد اسدی، اسماعیل خانزاده و حاج محمد شالیکار با اهدای لوح سپاس و تندیس جشنواره به همراه کمک هزینه سفر زیارتی مشهد مقدس تجلیل شد.

 

 

اضافه کردن نظر

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است - طراحی و تولید: "مازندنت"