تا انتخابات | ايثار و شهادت
شمال فردا را صفحه اصلي خود كنيد
صفحه اصلي | تماس با ما | پيوندها | جستجو | آرشيو | RSS | ارسال خبر

 

 

شمال فردا بررسی می کند
یک سئوال اساسی ... ماهواره ؛ دیدن یا ندیدن؟!

اختصاصی شمال فردا / گزارش کوروش غفاری چراتی : راهکار مناسب و مطلوب در برخورد با ماهواره و برنامه های این رسانه جدید چیست؟ ( با طرح دیدگاههای متفاوت از سید رمضان شجاعی - صادقعلی رنجبر- روح الله معافی - رمضان قاسمی - فرهاد شعبانی وعبدالصمد زراعتی ) + نظرات قابل تامل کاربران

یک سئوال اساسی ... ماهواره ؛ دیدن یا ندیدن؟!
زمانی که مارشال مک لوهان كانادايي در نیمه دوم قرن نوزدهم نظریه دهکده جهانی را مطرح نمود، شاید کسی باور نداشت اندک زمانی این چنین سریع و برق آسا امواج رسانه ها مرزها را درنوردد و سیاره زمین بسان توپ گردی زیر پای ساکنانش خودنمایی کند.

عطش بی پایان بشر به دانستن و ایفای نقش حیاتی اطلاعات برای تداوم بقاء و زندگی و خلق ابررسانه هایی که با قدرتی اعجاب انگیز در کوتاه ترین زمان ممکن اقیانوسی از اطلاعات را به دورترین نقاط زمین پمپاژ می کنند، به واقع تحقق آرمانی نظریه ای بود که جهان ما را علی رغم همه دگرگونی ها و تمایزات بنیادین به دهکده ای تبدیل نموده بنام: «دهکده جهانی»  global viliage

بطور کلی در میان پدیده های ارتباطی که در فرایند تحقق فرضیه دهکده جهانی نقش اساسی ایفاء می نمایند، شاید نقش هیچ رسانه ای به گستردگی و فراگیری ماهواره ها نباشد.

نگاهی به واقعیت های موجود نشان می دهد که تعداد کانال های ماهواره ای روز به روز در حال افزایش است و تکنولوژی دریافت برنامه های ماهواره ای براحتی و با قیمتی ارزان در دسترس همگان قرار دارد .

با این وجود در کشور ما به دلایلی که در این گزارش مورد نقد و بررسی قرار خواهد گرفت، استفاده از تکنولوژی دریافت ماهواره ای وجاهت قانونی نداشته و این موضوع در کنار نبود تلویزيون های خصوصی و دیگر محدودیت های داخلی تنها به نفع قاچاقچیان با نفوذ تجهیزات ماهواره ای تمام شده است! در این میان تنها استفاده کنندگان کم شمار ماهواره ها هستند که هر از گاهی باید برای ارضای حس کنجکاوی خود دیش های گيرنده هاي خود را در حصار پرده و برزنت و حصیر مخفی نگهدارند تا شاید از دید مأموران پنهان بماند!

از دیگر سو، برخی معتقدند هزینه های تمام شده نصب گيرنده هاي ماهواره اي به هزینه و دیدن سریال های تمام غم و اندوه، مرگ و مصیبت، هفت تیرکشی هاي تكراري و مزه پرانی های مصنوعی مجریان تلویزیون می ارزد ! با این وجود به جرات می توان گفت ماهواره و هر تکنولوژی رسانه ای جدید از تأثیرات منفی مبرا نیست. در این میان قشر آسیب پذیر نوجوانان و جوانان هستند و عمده اثرگذاری ها نیز در مد و رفتارهای اجتماعی است. با این وجود برخی جوامع در برخورد با پدیده های جدید از جمله فرهنگ های مهاجم رفتارهای متفاوتی را در پیش مي گيرند.

برخی برخورد تدافعی با امواج مهاجم رسانه های تکنولوژیک را تجویز نموده و برخی نیز پالایش و حذف مظاهر نامطلوب و دریافت تولیدات مثبت و مفید فرهنگ ها و تمدن ها را در دستور کار قرار دادند. بعنوان مثال برخلاف جامعه ما که به انگیزه تشدید انحرافات اجتماعی استفاده از تجهیزات ماهواره ای را کاملاً ممنوع و غیر قانونی اعلام نموده، در کشور مالزی رویه معقول تری اجرا می شود.

در این کشور اسلامی با استقرار ماهواره ای اختصاصی به دو صورت برنامه های ماهواره ای قابل دريافت است. دسته اول؛ برنامه هایی است که بصورت مستقیم از شبکه های طرف قرارداد که ملزم به رعایت ملاحظات فرهنگی و اجتماعی شده اند، دریافت می شود. و دسته دیگر؛ برنامه هایی است که پس از کنترل در یک فاصله زمانی و حذف صحنه های نامطلوب دریافت می شود.

این الگوی موفق که در خاورمیانه، شرق آسیا و همچنین خلیج فارس نیز اجرا می شود، ضمن استفاده از تولیدات مثبت و مفید سایر ملل، فزصتی برای ارتقاء و توسعه شبکه ملی است. با این وجود، درحالیکه در کشور ما ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره ای قانونی است و هر ازگاهی با استفاده کنندگان از این رسانه ی فرا مرزی به شدت برخورد می شود، اما گرایش روزافزون شهروندان به برنامه های ماهواره ای و رونق خرید و فروش تجهیزات دریافت از ماهواره به خودی خود نشان دهنده ناکارآمدی قانون ممنوعیت استفاده از این فن آوری است.

اکنون سوال اساسي اين است ؛

راهکار مناسب و مطلوب در برخورد با ماهواره و برنامه های این رسانه جدید چیست؟ چگونه می توان ضمن برخورداری از برنامه های مفید این رسانه جهانی از تهدید فرهنگی و جنگ نرمی که به مدد امواج همین رسانه ها به خصوصی ترین حریم افراد یعنی خانواده رخنه می کند در امان بود؟

 *برخورد با ماهواره نتيجه معكوس دارد

سيد رمضان شجاعي كياسري، نماينده مردم ساري و عضو كميسيون فرهنگي مجلس نيز در اين باره مي گويد:

آخرين پژوهش مركز پژوهش هاي مجلس در آبان 85 حكايت از استفاده بيش از 70درصد مردم تهران از ماهواره دارد. ضمن اينكه بيش از 80 درصد دارندگان ماهواره معتقدند ماهواره وسيله مناسبي است و از آن استفاده مناسبي مي كنند. به گفته وي آمار استفاده از آنتن هاي ماهواره اي در مناطق مرزي كه تحت پوشش شبكه هاي صدا و سيما نيستند بيشتر و حدود 90 درصد است. بنابراين بايد با دقت جوانب اين موضوع را درنظر گرفت و قانوني تصويب كرد كه به نفع همه باشد.

شجاعي مي افزايد: يكي از راهكارهاي حل مشكل ماهواره استفاده مديريت شده از ماهواره است و بايد آثار ضد فرهنگي و بدي هاي ماهواره گرفته شده و برنامه هاي مناسب آن براي مردم پخش شود.

 * نيروي انتظامي برخورد مي كند

سردار اسماعيل احمدي مقدم،فرمانده نيروي انتظامي جمهو ري اسلامي ميگويد:

نيروي انتظامي در صورت مشاهده جرائم مشهود با متخلفان كه ديش هاي خود را در معرض ديد قرار داده باشند،‌برخورد قانوني مي كند. وي مي افزايد: پليس در مقابل جرايم مشهود برابر قانون اقدام خواهد كرد ولي در موضوع جمع آوري ماهواره وارد حريم خصوصي مردم نمي شود. به گفته وي ماموران پليس در صورت مشاهده ديش هاي ماهواره روي بام هاي مجتمع هاي مسكوني براي جمع آوري آنها به مديران مجتمع تذكر مي دهند و از شهروندان انتظار مي رود با پليس همكاري نمايند.

* شبکه های ماهواره ای امنیت اجتماعی ما را تهدید می کنند

دکترصادقعلی رنجبر ، پژوهشگر در مسائل اجتماعی و عضو هیئات علمی دانشگاه معتقد است:

ماهواره به خودی خود، تنها یک ابزار است و آنچه که ما را به اظهار نظر وا می دارد، مربوط به کیفیت محتوا و قدرت تاثیرگذاری در باورها و رفتارهاست. وی می افزاید:در ارزیابی دوگانه از یک سو آمار استفاده از شبکه های ماهواره ای، بدون شک شبکه های فارسی زبان بالاترین درصد را بخود اختصاص می دهند ودر دگرسو محتوای ضداخلاقی و ضد عفافی و ضد اجتماعی برنامه ها و سریالهای این شبکه هاست که انصافاً عمده مخاطبانش را با خود هم شکل، هم لباس، هم مرام و هم موضع کرده و بشدت مانع از توسعه نفوذ رسانه ملی و نهادهای حاکمیتی ما شده و در یک جمله اینکه این شبکه ها در فرایند جنگ نرم، امنیت اجتماعی ما را تهدید کرده و عفاف خانواده ها را هدف قرار داده اند.

دکتر رنجبر می گوید: به اعتقاد من تنوع شبکه های داخلی رافع نیازهای معمول یک شهروند با هر گرایشی است و اجازه دادن به این حضور منحوس، سیاست واگذاری زمین به دشمن برای خریدن زمان است که طبعاً یک ریسک غیرعقلانی است.

این استاد دانشگاه می افزاید: من به شدت با استفاده از شبکه های ماهواره ای در این فضای فرهنگی و آماری مخالف بوده و معتقدم که برنامه های ماهواره ای به گسست خانوادگی و اجتماعی کمک کرده و موجب القاء ذهنیتهای منفی و سیاه در جامعه می گردد.

وی با اشاره به برنامه های اسلام هراسی دنیای غرب و هجمه همه جانبه به مقدسات مسلمانان می گوید:یادمان باشد که وقتی غرب مانع از احداث گلدسته ها و گنبد مساجد می شود و حجاب را از مصادیق جنگ نرم اسلام علیه غرب می نگرد و ... چگونه می توان بر نامه های ماهواره ای را که نماد تمدنی و فرهنگی غرب و غربگرائی است، پذیرفت و با توسعه آن استقبال کرد.

دکتر رنجبر می افزاید:قدرت و قابلیت بالای هنری ،رسانه ای و تبلیغی رسانه ها بحدی است که در فاصله زمانی کوتاهی، ذائقه مخاطبان ایرانی به نفع آنها تغییر کرده و در شبهای متوالی، شبکه های خودی حتی برای ثانیه ای انتخاب نمی شوند و این نشان می دهد که ماهواره، هنوز اثر منفی دارد و تا زمانی فرهیختگی جامعه به فرهیختگی خواص نرسیده، نباید اجازه عموممیت بخشیدن به استفاده از این رسانه را داد.

وی همچنین با تاکید بر این نکته که شایسته است طرفداران آزادی ماهواره، علت مقابله استکبار جهانی را با شبکه های جهانی ایران مورد مطالعه قرار دهند ، تا در نگرند که علت مخالفت ما با ماهواره اولاً پدیده ای جهانی است و ثانیاً منطقی و محاسبه شده است می افزاید: در یک کلام، پذیرش ورسمیت بخشیدن به سرقت فرهنگی حریف از حریم خصوصی و مالکیت فکری و ناموسی خویش است و از این رو من با این آزادی نمائی غرب گرایانه و بیگانه ستایانه مخالفم و آن را ولنگاری و بی قید و بندی تلقی می کنم.

این عضو هیئات علمی دانشگاه استفاده از ماهواره را بطور کامل رد نمی کند و می گوید : البته کسی نمی تواند مزایای شبکه های مفید ماهواره ای را نفی کند و لازمه برخورداری از یک زندگی مدنی، برخورداری از این امکان استثنائی است، اما آنچه که امروز ملاحظه می شود، استفاده بداخلاقانه از آن است و از این لحاظ، بنده ضمن مخالفت با برخورداری عمومی، تنها با استفاده خواص و تعریف خاص از استفاده و استفاده کننده از ماهواره موافقم.

دکتر رنجبر با یک مقایسه به شرح دیدگاه خود پرداخته و می افزاید : ماهواره مثل موسیقی است، اگر فرهنگ استفاده از موسیقی، کوچه بازاری و لهو و لعب و رقص و فساد توسط اقشار خوشگذران بشود، طبعاً سیاست محدودسازی از آن قابل توجیه است و ما باید متوجه باشیم که ماهواره، امروز تبدیل به چه ابزاری در دست مهاجمان فرهنگی شده است!

وی به برخی بهانه ها برای استفاده ازماهواره اشاره می کند ودر تشریح بیشتر دیدگاه خود می گوید : این محدودکردن نیست، بلکه مصون کردن است، کسانی که با مخالفت من مخالفند، یا هنوز با قربانیان ماهواره هم کلام نشدند و شاهد از هم پاشیدگی خانواده ها و فروپاشی جوانان نبوده اند و یا اینکه متوجه این قربانی گرفتن ها نشده اند! بهرحال بهتر است که احتیاط بیشتری کنیم.برخی ها دروغ مصلحت آمیز و راست فتنه انگیز را بهانه می کنند تا راحت تر دروغ بگویند ، چرا که آنها از آثار فتنه انگیز دروغ غافلند! گاهی هم شبکه های مثبت ماهواره ها بهانه ایست که به این امکان دسترسی بیابیم، بهتر است با سرنوشت نوجوانان و جوانان و نیز خانواده ها بازی نشود.

*استفاده از برنامه های ماهواره ای باید مدیریت شده باشد

روح الله معافی ، مشاور استاندار و سرپرست مدیریت جوانان مازندران نیزدر خصوص چگونگی برخورد با پدیده ماهواره و برنامه های آن می گوید:

فراگیر شدن رسانه ها در آغاز قرن بیست و یکم و نقش جدی ماهواره در شکل دهی فرهنگ ، هویت ، باور ها و ارزشهای اجتماعی بر اهمیت بررسی آثار مثبت و منفی آن افزوده است .

وی می افزاید:استفاده از فناوری ماهواره به خودی خود بد نیست و اگر بهره مندی ازبرنامه های این رسانه مدیریت شده باشد می تواند به ارتقای ظرفیتهای علمی جامعه کمک کند.

این مسئول ادامه می دهد: برنامه های شبکه های ماوارهای اساسا به دو دسته تقسیم می شوند . برنامه هایی که اطلاعاتی از علوم و فنون ، فرهنگ و تمدن های گوناگون را ارائه می دهند مانند اخبار ، گزارش ، فیلمهای آموزشی و مستند که در روابط میان فرهنگ تاثیر دارند .

و دسته دوم برنامه های مبتذل اخلاقی ، مذهبی و سیاسی که در قالب های گوناگون مصاحبه ، فیلم و... ، که با محتوای خرافه گرایی و تحریف مفاهیم والایی چون انتظار و توکل و به ابتذال کشاندن جوانان ، خانواده های ایرانی را نشانه رفته است ،از این رو من معتقدم استفاده ار برنامه های ماهواره ای با عنایت به محتوای آن حتما باید مدیریت شده باشد.

معافی تصریح میکند:شکی نیست که ماهواره همچون دیگر ابزار بشری می تواند به آرمانهای تعالی بخش انسانها و جوامع خدمت یا خیانت کند و تنها استفاده هوشمندانه از این رسانه می تواند ما را به اهدافمان نائل سازد.

 *برخوردهای سلبی چاره کار نیست

فرهاد شعبانی،مدرس دانشگاه در اين باره می گوید: از زمانی که مارشال مک لوهان مفهوم دهکده جهانی را در عرصه مناظرات علمی و بستر تحولات اجتماعی مطرح ساخت، تغییرات و تطورات جنبه های مختلف حیات فردی و اجتماعی ابنای بشر برای کسانی که سر در گریبان تفکر داشتند، براحتی قابل پیش بینی بود.

وی می افزاید: بدیهی ترین و نخستین شرط استمرار و استحکام زیست منطقی در دهکده جهانی و پدیده «جهانی شدن» داشتن تعامل با دنیای فرامرزی است. چراکه انسان بالفطره موجودی مدنی الطبع می باشد و رفع مایحتاج حیات علمی و عملی او در گرو تعامل با دیگران و همنوعان خویش است. از سوی دیگر گسترش شتابناک علم و دانش، بشر را در عصری قرار داد که به عصر انفجار اطلاعات و انقلاب ارتباطات شهرت یافت.

این کارشناس مسائل اجتماعی می افزاید: با عنایت به چنين رهیافت هایی باید گفت که زمان و مکان در شرایط امروزین جهان، مفاهیمی کاملاً متغیر به شمار می روند که این تغییر دقیقاً برآیند ارتباطات تکنولوژیک است.

وی می گوید: بهره مندی از دانش نوین و دستاوردهای تکنولوژیک جهانی با توجه به مقتضیات و مؤلفه های فکری، فرهنگی و مذهبی جوامع مختلف شیوه های گوناگونی را طلب می کند. تا اولاً اصالت ملی و دینی تحت الشعاع پیشرفت ها و فن آوری های ملل دیگر قرار نگیرد و ثانیاً ارتباط و تعامل با دنیای خارج به منظور تبادل دانش و اطلاعات و بهره مندی از دستاوردهای ملل دیگر در عالی ترین سطح حفظ شود.

وي برخورد سلبی با پدیده ها و مظاهر دنیای پیشرفته را امری نامیمون و نتیجه تفکرات انحصار گرایانه می داند و می افزاید؛ البته هرگز نباید کورکورانه مقهور جاذبه های کاذب تمدن های دیگر شد و از وجوه تهاجمی و تأثیرات مخرب آنها غافل ماند.

شعبانی در زمينه استفاده یا عدم استفاده از فن آوری دریافت ماهواره ای در جامعه ما می گوید: معتقدم در صورت اطلاع رسانی و آموزش خانواده ها در چگونگی بهره مندی از فن آوری دریافت ماهواره ای، می توان شاهد اثرات مثبت آن در جامعه بود.

این تحلیل گر مسائل اجتماعی می افزاید: به اعتقاد من ترس و هراسی که امروزه از ماهواره بر جامعه ما حکمفرماست، نتیجه برخی تنگ نظری هایی است که ویژگی های جهان در حال تحول را نشنا خته اند.

وی می گوید: به اعتقاد من تمدن و فرهنگ اسلامی و ایرانی ما قابلیت های بسیار بالایی در مقابله و مباحثه با فرهنگ های دیگر دارد. به گونه ای که نگاهی به قدمت تاریخی فرهنگ اسلامی نشان می دهد که اسلام این دین پرجاذبه و کم دافعه در مهار وحشی ترین و خونخوارترین جوامع تاریخی، کارآیی و موفقیت های بی نظيري را رقم زده است که در سینه تاریخ ثبت و ضبط است.

* منع مطلق پدیده های تکنولوژیک جامعه را بیمه نخواهد کرد

سرهنگ رمضان قاسمي معاون سابق اجتماعي فرماندهي انتظامي مازندران نیز در مقوله ماهواره و استفاده یا عدم استفاده از آن می گوید: تردیدی نیست که یکی از وجوه بارز فن آوری ماهواره و برنامه هایی که ازاین طریق به سراسر جهان مخابره می شود، اضمحلال فرهنگ های بومی و استیلای فرهنگ های مهاجم بر جوامع در حال توسعه است.

وی می گوید: چالش هایی که امروزه بواسطه همین فن آوری در ملل مختلف دنیا ایجاد شده برکسی پوشیده نیست اما آیا تمام برنامه هایی که از ماهواره پخش می شود، دارای چنین ویژگی هستند؟

آیا نمی توان با برنامه ریزی هوشمندانه بر جوانب مخرب این تکنولوژی فائق آمد؟

وي معتقد است: شدت تعاملات فرهنگی در قرن 21 روز به روز فزونی خواهد یافت و انفجار اطلاعات مرزها را در خواهد نوردید واین دقیقاً در چارچوب برنامه ای است که به جهانی شدن و یا دهکده جهانی لقب گرفته است.

قاسمي منع مطلق استفاده از ماهواره را در جامعه ایران باعث رواج پنهان کاری و بهره برداری های غیر صحیح و غیر اخلاقی از آن می داند و میگوید: در قرن 21 دیگر معنا ندارد که ما با کشوری که وارث کهن ترین تمدن بشری هستیم از تهاجم فرهنگ هایی بهراسیم که همه قدمت آنها کمتر از 2 یا 3 قرن است.

وی می افزاید: به اعتقاد من منع مطلق پدیده های تکنولوژیک، جامعه را بیمه نخواهد کرد. بلکه تداعی کننده ضعف ما در مقابله با فرهنگ ها و تمدن های دیگر خواهد بود و این در دراز مدت به زیان ما و هر ملتی تمام خواهد شد که در فکر تحریم تکنولوژی جهانی بویژه در حوزه اطلاعات و فرهنگ باشد.

وي می افزايد: به نظر من با عنایت به شرایط کنونی جهان و جامعه ما نه می توان استفاده از ماهواره را بصورت مطلق رد کرد و نه می توان به آزادی مطلق آن رأی داد. بلکه باید محتوای برنامه های این تکنولوژی را حلاجی و تصفیه نمود و آنچه که مورد نیاز جامعه است را به مخاطبان مشتاق عرضه کرد.

وی با ارائه این مثال که تنها به بهانه ورود حشرات موذی نمی توان پنجره را بست و در اتاقی محبوس نشست و از نعمت هوای تازه محروم شد، گفت: فن آوری ماهواره نیز از چنین ویژگیهایی برخوردار است.

وی با تأکید بر این نکته كه محدودیت هرگز منجر به مصونیت نخواهد شد می گوید: باید خود را به لوازم زندگی در قرن 21 که همانا قرن تعامل فرهنگ ها و اندیشه هاست، مجهز کنیم و هرگز در پشت سنت های دیرین که بسیاری از آنها امروزه کاربردی ندارند پنهان شویم. قاسمي می افزاید، شرط پیروزی بر تهاجم فرهنگی تمدن های دیگر اطلاع رسانی شفاف و آموزش جامعه و تبیین ویژگی های منحصر بفرد فرهنگ و تمدن اسلامی است.

*استفاده از ماهواره نيازمند فرهنگ سازي است

حجت الاسلام عبدالصمد زراعتی جویباری، محقق و پژوهشگر در مسایل سیاسی و اجتماعی نیز معتقد است: برای حکم دادن به (دیدن یا ندیدن) ماهواره ابتدا باید ماهیت این ابزار ارتباطی را بطور دقیق مورد کنکاش و بررسی قرار دهیم و چشم انداز موقعیت این رسانه جمعی در 20 سال آینده در عرصه جهانی تبیین شود و موافقان و مخالفان آن هرکدام در فضایی شفاف به بیان دیدگاهها و نظراتشان بپردازند تا نتیجه نهایی حاصل شود.

وی می افزاید: آنچه مسلم است در حال حاضر مخالفین این رسانه معتقدند که آزادسازی استفاده از گیرنده های ماهواره ای در جوامعی نظیر جامعه ما به زوال ارزش های اجتماعی و اعتقادی می انجامد و در نتیجه جامعه با چالش های بزرگی مواجه خواهد شد .

این پژوهشگر مسایل اجتماعی می گوید: سؤال بزرگ موافقین استفاده ازماهواره از مخالفین این رسانه آن است که مخالفین این رسانه پس از سال ها مبارزه در جهت ممنوعیت استفاده از آن، علی رغم همه سختگيريها به کجا رسیده اند؟ آیا توانسته اند از طریق وضع قوانین و اجرایی کردن آن در جهت ممنوعیت استفاده ازآنتن های ماهواره به اهداف خود برسند؟

وی همچنین ادامه می دهد که در مقابل مخالفین، موافقین استفاده از گیرنده های ماهواره معتقدند با عنایت به روند شتابناک جهانی شدن، تکنولوژی دریافت ماهواره ای در سال های آینده بسیار فراگیرتر و گسترده تر از امروز خواهد شد و هیچ کشوری نمی تواند از امواج رسانای این تکنولوژی مصون بماند، از اینرو فرار یا امتناع کشوری با ویژگی های ایران اسلامی که سرشار از پتانسیل ها و خلاقیت های طبیعی و انسانی است، نمی تواند چندان منطقی به نظر آید.

حجت الاسلام زراعتی می گوید: یکی از نکات بسیار اساسی که در تحلیل و بررسی (دیدن یا ندیدن) ماهواره باید مورد نظر قرار گیرد، آن است که تمامی برنامه هایی که از این رسانه به مخاطبان عرضه می شود، برنامه های نامطلوب و ضد ارزشی نیست بلکه بخش بسیار زیادی از برنامه های ماهواره ای را برنامه هایی با ویژگی های بالای علمی، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی تشکیل می دهند که از هر حیث می تواند برای کشوری مانند ایران که در مسیر توسعه گام برمی دارد، مفید واقع شود.

وی ادامه می دهد: به اعتقاد من بجای ممنوعیت استفاده از ماهواره باید متخصصان امور اعم از کارشناسان صدا و سیما و دولت و مجلس با اتخاذ تدابيرلازم به بررسی راهکارهای چگونگی استفاده از برنامه های مفید ماهواره ای بپردازند و بدین صورت با فرهنگ سازی استفاده بهینه از ماهواره مسیر پیشرفت و توسعه کشور را هموار نمایند.

به هر تقدیر؛ تردیدی وجود ندارد که علی رغم پخش برنامه هایی نامطلوب از طریق سیستم ماهواره ای عطش دیدن برنامه های آن پیوسته بیشتر در جامعه نضج می گیرد و مخفی کاری که محصول عدم پذیرش قانون است هر روز نمود عینی تر می یابد. به گونه ای که با وجود اتخاذ تدابیر ضربتی از سوی ضابطین قانون، هم بازار خرید و فروش گیرنده های ماهواره ای داغ است و هم هر روز بر آمار بینندگان برنامه های این رسانه افزوده می شود و خسارات و زیانهای مادی و معنوی که از این طریق بر جامعه ما تحمیل می شود، روز به روز فزونی می یابد. در صورتی که با اتخاذ تمهیداتی علمی می توان ضمن بهره مندی از برنامه های مفید این رسانه، چالش های موجود را به فرصت تبدیل تمود.

 

اضافه کردن نظر

كليه حقوق محفوظ است، استفاده از مطالب با ذكر منبع بلامانع است - طراحی و تولید: "مازندنت"